Egyb munkim : Japn rgi ltkpei, a vltoz vzpartok - Modulzr portfli |
Japn rgi ltkpei, a vltoz vzpartok - Modulzr portfli
2015.06.11. 14:59
Portflimban magyaros trst, keleti nvsorrendet hasznlok. A kpeket plgium elkerlse vgett kihagyom.
東京大学史料編纂所・榎原雅治所長
講演する東京大学史料編纂所の榎原雅治所長=佐藤淳撮影
|
A Tokii Egyetem Historiogrfia rszlege - Ebara Maszaharu (igazgat)
A Tokii Egyetem igazgatja, a Historiogrfia rszleg professzora, Ebara Maszaharu tart eladst (a fnykpek Szat Acusi munki).
|
平野、河川、海岸といった地形は昔から変わらずそこにあると考えられがちだが、実は人が歴史的に形成してきたものが多い。大規模開発が始まる江戸以前の日本の海岸近くの風景は現在とはまったく異なり、水と陸の混じり合うラグーン(潟)が全国各地に広がっていた。
全国各地にあったラグーン
江戸時代の絵師、歌川広重の絵には、静岡県の富士山の南麓にかつてあった浮島沼が描かれている。「東海道名所記」や「東海道中膝栗毛」には、うな ぎの焼き売りが名物という記述がある。鎌倉時代の紀行文にも、東西に長い美しい沼で、アシを刈る船があちこちに浮かぶ光景が記録されている。(図1)
江戸初期から小規模な新田開発が進められた結果、沼の水面はだんだん狭くなっていった。浅い沼だから少しずつ堆積が進んでいったようだ。自然な堆積によって陸地化した場所を耕地にする「切添型(きりぞえがた)」と呼ばれる手法で開発が進められた。
|
Az emberek szeretik azt hinni, hogy a sksgok, folyk, tengerpartok s ms domborzati elemek, melyek mr rgta jelen vannak, nem vltoztak, azonban az igazsg az, hogy sok az olyan ltkp, melyeket az emberek trtnelmk sorn tformltak. Jelents fejlds veszi kezdett az Edo-kor eltti Japn tengerpart menti ltkpein, mely teljes mrtkben eltr a jelenleg ismertektl. A tenger s a szrazfld keveredsbl megszletett lagna az egsz orszg terletre kiterjedt.
Lagnk az orszg egsz terletn
Utagava Hirosige, edo-kori fest egyik kpe a Sizuoka prefektrban lv Fudzsi hegy dli lbnl dlibbos lpot brzol. A ”Tkaidmeisoki”s a “Tkaidcshizakurige”festmnyeken slt angolna specialits rustsra vonatkoz lers lthat. Tovbb a Kamakura-kor ti lersaiban is feljegyeztk szak, illetve nyugat hossz s gynyr lpjai, a ndat lekaszl, a vzen itt-ott lebeg csnakok nyjtotta ltvnyt. (1. kp)
A korai Edo-korban a kis volumen j rizsfldek fejlesztsnek eredmnyekppen a lpok viznek fellete fokozatosan zsugorodott. A lpok szp lassan seklly vltak a feltltds miatt. A termszetes feltltds mvelhetv tette a fldet, s ezzel kifejldtt a “Kirizoe-mdszernek”nevezett technika.
|
新田の排水に課題
しかし、沼地が新田に変わっても、山から流れ込む水量と、沼から海に出る水の量は変わらない。このため、沼の水がせっかく作った水田にあふれ出したり、滞留した水が腐臭を放つ「悪水問題」が生じたりするようになった。
排水路の建設が必要になったが、なかなかうまくいかない。流れ込む土砂が多く、浚渫(しゅんせつ)してもすぐに埋まってしまう。幕末に始まった工事が明治2年(1869年)に完成したが、直後の高潮で排水路は壊滅してしまった。
鉄とコンクリートの水門と水路が建設できるようになり、工事は昭和に入ってようやく完成した。その結果、新田開発は一気に進み、沼はほぼ消滅した。(図2)
同じ静岡県の太田川東岸にもかつて、浅羽低地と呼ばれるラグーンがあった。(図3)この辺りの村からは京都にカツオが献上されたという記録があり、内陸の村を図に、海に出て漁業が行われていたらしい。製塩業も行われていたようだ。
1680年に日本各地を大型の台風が襲った際、利根川や大井川は氾濫し、中国地方や北九州も水害に見舞われた。この時の高潮により、苦労して造成した水田が再びラグーンに戻ってしまったこともあった。
こうした災害に対抗するため、住民は「命山」と呼ばれる高台を作った。その後、藩主により、低地を堤防で囲む大がかりな工事も行われた。(図4)ラグーンは広大な水田に姿を変えたが、海水の流入は減ったものの、海への排水が悪化し、やはり悪水問題が起きた。
|
Az j rizsfldek csatornzsnak kihvsai
Br a lpok mind j rizsfldekk vltak, a hegybl leraml s a lpbl a tengerbe ml vzmennyisg ugyanannyi maradt. Ezrt vagy nagy erfesztsek rn a lp vizvel elrasztottk a rizsfldeket, vagy a mindennapi lethez hasznlt, bzl vizet engedtk tjra, s gy szletett meg az “akumizu problma”(jelentse: rossz vz).
Br a csatornarendszer kiptse fontoss vlt, nem mkdtt valami jl. Sok a beraml hordalk, mg ha el is kotorjk, jra feltltdik. Az Edo-kor vgn kezdd kiptsi munkk br befejezdtek a Meidzsi-kor msodik vre (1869), a csatornzs rgtn az rads utn megsemmislt.
A vas- s betongtak, kanlisok ptsnek lehetsgess vlsval a kipts vglegesen elkszlt, mire beksznttt a Sva. Ennek eredmnyekpp az j rizsfldek fejldse egyszerre trtnt, a lpok pedig majdnem mind eltntek. (2. kp)
Ugyanazon Sizuoka prefektra ta folyjnak keleti partjn is ltezett egyszer egy Aszaba-alfld nvre hallgat lagna. (3. kp) A feljegyzsek szerint Kiot a bontnak ksznheten ismerte el ennek a lagnnak a partjn fekv falut. A falu ltkpt brzol kpen tengerre kievez halszokat ltni. Valsznleg s zem is mkdtt itt.
Amikor 1680-ban egsz Japnt nagy tjfun sjtotta, s kinttt a Tone-foly s az Oi-foly is, mind Csgoku egsz terletn, mind Kjs szigetn komoly radsok mentek vgbe. Az akkori rads sorn az oly nehezen kiptett rizsfldek ismt lagnv vltoztak.
Hogy felvegyk a kzdelmet ezzel a katasztrfval, a lakosok egy “Inocsijama” nev dombot emeltek, aztn a daimj tmogatsval nagy volumen ptsi munkba fogtak - krlvettk az alfldeket gtakkal. (4. kp) A lagnkat szles rizsfldekk alaktottk, s br a tengervz beramlsa cskkent, a tenger fel val csatornzs romlott, s ismt eljtt az akumizu-problma.
|
水の被害地も都市化
1498年の明応の東海地震は、現在の静岡県にも大きな被害をもたらした。浜名湖と遠州灘を隔てる砂州の一部が津波で流失し、中世の東海道の宿場が壊滅したことを示唆する記録が残っているが、そうした事実はきちんと認識されているだろうか。
明治時代に作られた浜名湖付近の地形図と、現在の航空写真を比べると、干潟は埋め立てられ、かつては人が住んでいなかった所まで都市化が進んでいる。(図5)いまでは東海道新幹線や国道1号が通る交通の大動脈でもある。
広大な農地が誕生した結果、多くの人口を養うことができるようになったが、ラグーンという緩衝地帯が失われたことで、人の暮らしと海が直接接するようになった。平時はそれでいいが、災害発生時の被害は甚大になる。
開発で失う水辺の古風景
中世以前の日本には現在、北海道のサロマ湖、能取湖に見られるような海に接する湖が全国各地にあった。鎌倉の材木座海岸の内側はかつて沼だったし、房総半島の先端部にも大きな湖があった。日本海側でも越後平野の北部、福井と金沢の間の海岸部にも湖がたくさんあった。
開発で生じた矛盾を解決するため、新たな開発が必要になる。開発の連鎖によって、こうした水辺の風景はほとんどが失われてしまった。(図6)
川の風景も今とは全然違っていた。鎌倉時代の旅行記には「大井川は一筋ではなく、たくさんの瀬に分かれている」との記述がある。扇状地の中に細かい流れが多数あるが、一つひとつの川は浅い。橋をかけたり、船で渡ったりするのではなく、歩いて渡るのが一般的だった。
耕地開発によって、流路の整理が進み、次第に本流が形成され、大河が生まれた。流れが太くなると、幅がせまい上流の方が渡りやすい。このため、鎌倉、室町、江戸と時代が下るにつれて、川を渡る場所は上流に移っていった。(図7)
|
A vz sjtotta terletek is urbanizldnak
Az 1498-as Nankai fldrengs hatalmas puszttst vgzett a mai Sizuoka terletn. A Hamana-tavat s az Ensu-tengert elvlaszt homokztony egy rszt a cunami teljesen elsprte. Br maradtak fent a kzpkori Tkaid-bli kzvettllomsok elpusztulsrl szl feljegyzsek, elfogadhat-e maradktalanul egy ilyen tny?
sszevetve a Meidzsi-korban ksztett, Hamana-t krnykt brzol topogrfiai trkpet a mai lgi felvtelekkel, az raplyos sksgok feltltdse valaha az emberek ltal nem lakott terletig is kiterjedt. (5. kp) Ma pedig mr a Tkaid sinkanszen s az 1-es nemzeti autplya szeli t - jelents kzlekedsi csompontt vlt.
A hatalmas termfld megszletsnek ksznheten, br nagyszm npessg lelmezsre elegend volt, a lagna, mint tkzzna elvesztsvel az emberek lete s a tenger kzvetlenl rintkezik egymssal. Kztes idkben ezzel nincs is baj, azonban egy katasztrfa risi krokat okozhat.
A fejldsben elvesztett vzpartok ltkpei
A kzpkort megelz Japn egsz terletn megtallhatk voltak a ma ismert, tengerrel kapcsolatban ll tavak, gy, mint a Hokkaidn lv Szaroma-t s a Noroto-t. A Kamakura-bli Zaimokuza-parton bell valaha lp, a Bsz-flsziget szlnl pedig t volt.
Hogy megoldjuk a fejlesztsben felmerlt ellentmondsokat, j fejlesztsekre van szksgnk. A fejlds lncai miatt a vzparti ltkpek j rszt elvesztettk. (6. kp)
A folyk ltkpe is teljesen klnbztt a ma ismerttl. Egy Kamakura-korban lt vndor gy jegyezte fel, amit ltott: “Az Oi-foly nem csak egy r, sok-sok sekly rszre osztdik.”A hordalkkpon bell br sok apr ramls van, egytl egyig seklyek. Hidakat emeltek, vagy hajval keltek t rajta, de az is gyakori volt, hogy gyalog tettk meg ezt az utat.
A mvelhet fldterletnek, a csatorna szervezs fejldsnek, s a fokozatos fram formlsnak ksznheten megszletett a nagy foly. Amikor a csermely megduzzadt, a szlessgben szk fels folys irnyba terjedt. Ennek rdekben Kamakura, Muromacsi s az Edhoz kpest lejjebb helyezked falvak a foly tlfelre, a fels folyshoz kltztek. (7. kp)
|
地形変えたリスク、直視を
近代技術で大災害は克服されたかに見えたが、私たちは、それが神話に過ぎなかったことを昨年の3月に見せつけられた。食糧生産を増大させた努力は否定できないが、地形を変えて得た豊かさの代償として、背負い込んだリスクからも目を背けてはならない。
榎原雅治(えばら・まさはる)
1980年東京大学文学部第2類(史学)卒業。東大史料編纂所助教授、教授を歴任し、2010年から所長。主な著書に「中世の東海道をゆく」「日本中世地域社会の構造」などがある。
|
A terepbli vltozsokkal jr kockzatok, kzvetlen kzelrl
Br gy tnt, a modern technika segtsgvel fell tudunk kerekedni a katasztrfkon, mlt v mrciusban kiderlt szmunkra, hogy ez csak legenda. Br az lelmiszer-gyrts nvelsre irnyul erfesztsek tagadhatatlanok, a terepvltozsokkal szerzett bsg kltsgei s a vllainkat nyom kockzatok ell nem fordulhatunk el.
Ebara Maszaharu
1980. A Tokii Egyetem Irodalom szaknak msodves hallgatja trtnelem szakon vgzett. A Tokii Egyetem Historiogrfia rszlegnek segdprofesszora, professzora, 2010-tl kezdden pedig igazgatja. Fbb kiadvnyai kz tartozik pldul “A kzpkori Tkaidrl”vagy “A kzpkori Japn kzssgnek felptse”.
|
|